Słowa kluczowe: drzewo, działka, granica, przepisy, sąsiad,

DrukujDziałki i grunty


DRZEWO NA GRANICY DZIAŁKI

W jednym z naszych artykułów pisaliśmy o wymogach prawnych usytuowania pewnych pomieszczeń na terenie działki. Mało kto jednak orientuje się, jak to jest z posadzeniem drzewa, w rejonie granicy z sąsiadem. Czy w ogóle istnieją jakieś przepisy regulujące to zagadnienie?

 


Tematyka rodem ze starych filmów komediowych, w których sąsiadujące rodziny robią wszystko, aby uprzykrzyć sobie życie. Wbrew pozorom, jest to obrazek dość często spotykany. Jeżeli mamy sympatycznych i wyrozumiałych sąsiadów bądź sąsiada, wówczas problem z głowy. Ale co zrobić, gdy nie mamy takiego szczęścia?

 


PRZEDOSTAJĄCE SIĘ GAŁĘZIE

Kwestia odległości drzewa od posesji sąsiadującego budynku może wydać się błaha i nieznacząca. Należy jednak wiedzieć, że w wypadku, gdy gałęzie z naszego drzewa przedostają się za linię granicy, sąsiad ma prawo do irytacji. Z jakiej przyczyny? Bynajmniej nie przez jego widzimisię. Gałęzie, które stykają się z elewacją domu sąsiada mogą ją zniszczyć. Nie tylko samym kontaktem, ale przez wydzielany przez nie sok.


W takim wypadku, wedle artykułu 150 Kodeksu Cywilnego właściciel, na którego posesję przedostają się gałęzie, może je spokojnie obciąć. To samo tyczy się "przechodzących" korzeni oraz zwisających owoców (oczywiście owoce należą do właściciela drzewa, jedynie po ich "spadnięciu" możemy ściąć gałęzie). Jednakże w takim wypadku właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia. Prawo w tej kwestii pozwala na usunięcie gałęzi, ale pamiętajmy, że stanowią one własność sąsiada, której nie wolno zniszczyć. Dlatego pozbycie się gałęzi musi zostać wykonanie w sposób odpowiedni.


CO Z PRZEPISAMI?
Nie istnieją wytyczne, które regulowałyby rozmieszczenie drzew czy krzewów odnośnie posesji sąsiada. W celu uniknięcia możliwego zamieszania, powstały przepisy dotyczące rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). Sądy często wspomagają się podczas procesów tymi właśnie ustaleniami. Zatem jak sprawa wygląda z drzewami i krzewami?
Tę kwestię reguluje ROD w zależności, od rodzaju roślinności, którą zamierzamy posadzić. Podsumowując najważniejsze punkty, możemy wprowadzić następujący podział: na drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne.


1. OWOCOWE
. drzewa owocowe i karłowe - ogólna zasada nakazuje, aby sadzić je w odległości co najmniej 2 metrów od granicy. W zależności od rodzaju owoców, które wypuszczają, odległość ta może być większa. Przykładowo orzech włoski wymaga minimalnej odległości o zasięgu 5 metrów;

. krzewy owocowe - wymagają sadzenia w odległości 1metra od granicy. Szczegółowe wytyczne dotyczące drzew i krzewów owocowych znajdują się w 118 paragrafie regulaminu;

2. OZDOBNE
. paragraf następny dopuszcza sadzenie na terenach działkowych słabo rosnących odmian drzew i krzewów ozdobnych. Wymagana odległość to minimum 2 metry.

 

ŻYWOPŁOT
Ogrodzenie jest wręcz bezcennym elementem naszego ogrodu, gdy chcemy uniemożliwić wścibskim sąsiadom (tudzież otoczeniu) zaglądanie do środka. Ponadto dodaje komfort i zapewnia prywatność. Jednak z nadmiarem tej dyskretności również nie możemy przesadzić, nawet gdybyśmy chcieli. Złośliwi sąsiedzi i tutaj mogą napsuć nam krwi. Dlatego stosujmy się do odgórnie przyjętych ustaleń. Odległość zielonego ogrodzenia od granicy z sąsiadami musi wynosić połowę (minimum) jego wysokości.

 


BĄDŹMY WYROZUMIALI
Niezależnie po której ze stron przyjdzie nam się znaleźć, najważniejsze to umieć się porozumieć z sąsiadem. W końcu jesteśmy tylko ludźmi, nie utrudniajmy sobie życia zbędnymi kłótniami. Zwłaszcza, że sąsiad, to nie irytujący szef, z którym mamy styczność tylko 8 godzin dziennie. Sąsiad jest osobą, z którą będziemy dzielić "podwórkowe życie" prawdopodobnie przez bardzo wiele lat.
 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj