Słowa kluczowe: aranżacja wnętrz, dom, feng shui, pokój, pokój dziecięcy, projekt,

DrukujAranżacje wnętrz


URZĄDZANIE POKOJU DZIECIĘCEGO NA ZASADACH FENG SHUI

 

Feng shui to chińska filozofia, która głosi, że od specjalnego zaaranżowania przestrzennego i kolorystycznego pomieszczeń, w których żyjemy, zależy nasz sukces osobisty i szczęście w życiu.

 

Filozofia

Feng shui oznacza wodę i wiatr. Te dwa żywioły symbolizują zrównoważony przepływ energii chi (wewnętrzna energia, sola i siła ducha), która wpływa na nasze podejście do życia. Sposób urządzania mieszkań według chińskiej filozofii jest znany na całym świecie. Zyskuje również coraz większą popularność w naszym kraju.

 

Pokój dzieicięcy

Pokój dziecięcy powinien być centrum całego domu, daje to bowiem maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. Nie powinien znajdować się w miejscu gdzie jest głośno, gdyz nadmierny hałas przeszkadza w spaniu. Odpadają więc pokoje przy ulicy. Pomieszczenie nie powinno znajdować się nad garażem. Musi być przytulne i mieć wokół siebie jak najmniej wolnej przestrzeni. Pokój dla chłopca powinien się znajdować w północno-wschodniej części domu, a dziewczynki w południowej, południowo-wschodniej lub zachodniej części.

 

Łóżko 

Według Feng shui łóżeczko niemowlaka powinno być umieszczone krótszym bokiem przy ścianie, ale pamiętając o tym, ze dziecko nie może być skierowane twarzą do niej. Dziecko powinno widzieć drzwi i mieć jak najlepszy kontakt wzrokowy z rodzicami. To działa w obie strony, rodzice też bowiem powinny dobrze widzieć maluszka, nawet nie wchodząc do pokoju. Ułożenie łóżka jest bardzo ważna. Dzieci bowiem są bardzo wrażliwe na przepływ energii.

 

Barwy

Pokój powinien być w kolorach pastelowych (błękit, zieleń, brzoskwinia) sprzyjają one bowiem wypoczynkowi i uspokajają. Nie powinno się dekorować nadmiernie pomieszczeń. Wg. filozofii, nie inspiruje to malucha, a wręcz wywołuje u niego lęk i kłopoty z zasypianiem. Inne barwy powinno mieć pomieszczenie, w którym dziecko śpi a inne, w którym się bawi. W pokoju do zabaw kolory powinny być ciut żywsze, ale nie rażące. W sypialni dziecka powinny być natomiast kolory uspokajające z elementami żywiołów, tzn. z barwami symbolizującymi naturę. I tak, np. powinien być akcent czerni (woda), zieleni (drzewa), czerwieni (ogień), trochę żółtego (ziemia) oraz niebieskiego i białego (metal).

 

Oświetlenie

Jeśli chodzi o oświetlenie, najlepsze będą drobne lampki umieszczone w różnych częściach pokoju. Chodzi o to żeby światło w pomieszczeniu było stonowane, a takie oświetlenie najlepiej się do tego nadaje.

 

Dekoracje

Ozdoby w pokoiku powinny być wykonane z naturalnych materiałów, np. z drewna. Wpływaja one bowiem korzystnie na zdrowie i samopoczucie dziecka. Wokół łóżeczka warto stworzyć galerię ze zdjęciami rodziny i domowych zwierząt co również sprawi, że dziecko będzie się czuło bezpiecznie przed pójściem spać i po przebudzeniu.

 

Najwazniejszą zasadą Feng shui, którą warto wprowadzić do naszego normalnego życia, jest zachowanie porządku. Bałagan powoduje zniechęcenie wśród ludzi i chaos w otoczeniu. Dlatego pamiętajmy: porządek przede wszystkim!
 

Komentarze (1)

Ciekawy artykuł, szkoda że nie ma opisu kolejny pomieszczeń szkoda że nie ma całego cyklu lub działu...

Ciekawy artykuł, szkoda że nie ma opisu kolejny pomieszczeń szkoda że nie ma całego cyklu lub działu.

Komentarz z dnia 31.03.2010 r. zamieszczony przez Miły.

odpowiedz

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj