Słowa kluczowe: budowa, fundamenty, grunty, iniekcja, normy budowlane, projekt, wzmacnianie gruntu,

DrukujGrunty i plac budowy


SPOSOBY NA WZMOCNIENIE GRUNTU BUDOWLANEGO

 

Wzmacnianie gruntu budowlanego wykonujemy na ogół wtedy, gdy nośność podłoża może być niewystarczająca do przejęcia ciężaru budynku. Zadanie to jest szczególnie istotne ze względów bezpieczeństwa. Przed rozpoczęciem wzmacniania musimy jednak dysponować miarodajnymi badaniami gruntu. Bez nich nie będziemy wiedzieli jakie metody zastosować.

 

Wzmacnianie może być również czasowe, wykonywane podczas robót fundamentowych lub podczas wznoszenia części budowli leżącej poniżej poziomu terenu. Wtedy należy zabezpieczyć wykop przed usuwaniem się,ziemi.  Istotne jest także zabezpieczenie wykpu przed wodami gruntowymi. Czasem trzeba również zabezpieczyć przyległe budynki.

 


Metody wzmacniania gruntów

 

Iniekcja
Metoda ta polega na podwyższeniu nośności gruntu pod fundamentami za pomocą specjalnych zastrzyków dogruntowych (mają doprowadzić do zera osiadanie budynku). Istnieją różnorodne techniki iniekcyjne umożliwiające wzmacnianie wszelkich rodzajów gruntów, za pomocą wstrzykiwanej pod ciśnieniem mieszanki. Skład i konsystencja danej mieszanki zależy od rodzaju podłoża i jego przepuszczalności. Najczęściej są to zawiesiny cementowe lub roztwory chemiczne, które wtłacza się za pomocą specjalnych pomp do próżni w gruncie budowlanym.

W przypadku, gdy podczas wstrzykiwania materiału na jego działanie narażone są elementy zbrojenia lub kanalizacji, to należy zanotować jaki jest ich stan przed wykonywaniem iniekcji. Takie elementy są bowiem narażone na niszczenie o czym powinien nas poinformować kierownik firmy zajmującej się budową. Powinien on również oszacować wielkość "strefy zagrożenia", która jest narażona na największe szkody.

 

Mikrowybuchy
Tę dość ekstremalną metodę stosuje się do wzmacniania gruntów pod konstrukcje przemysłowe lub drogowe. Jak sama nazwa wskazuje polega na wysadzaniu materiału budowlanego i wykorzystaniu uwolnionej wówczas energii. Metoda ta bardzo dobrze wzmacnia i zagęszcza podłoże gruntowe (poprzez wzrost ciśnienia wewnątrz gruntu). Ponadto ma inne liczne zalety, do których zaliczyć można przede wszystkim jej ekonomiczność, skuteczność (natychmiastowy efekt), a także bezpieczeństwo obiektów zlokalizowanych w odległości 50 m.

 

Ubijanie
Najłatwiejsza i w zasadzie najmniej inwazyjna metoda wzmacniania. Stosowana pod obiekty lekkie konstrukcyjne. Polega na tytułowym ubijaniu mokrego (głównie piaszczystego) gruntu specjalnymi maszynami - ubijaczkami. Może wyniknąć potrzeba zagęszczenia "mieszaniny" za pomocą żwiru.

 

Iniekcja strumieniowa
Ten rodzaj iniekcji, szerzej znany pod nazwą Jet-Grouting, charakteryzuje się uniwersalnością, gdyż można ją stosować do każdego typu gruntu. Polega ona na łączeniu gruntu ze specjalnym zaczynem, który wprowadza się dzięki zastosowaniu wysokiego ciśnienia. Ułatwia ona wiercenie, które jest zasadniczym elementem pracy. Powstały otwór wypełnia się zaczynem (dochodzi do mieszania) strumieniowo. Czynność ta umożliwia wykonanie specjalnych kolumn z połączenia cementu i gruntu.

 


Odpowiednio wzmocniony grunt oraz wybór właściwego posadowienia budynku  zapewni nam posiadanie trwałego i bezpiecznego domu. Więcej o tym w artykule Budynek dobrze osadzony, czyli słów kilka o rodzajach posadowień.
 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj