Słowa kluczowe: budowa, fundament, materiał, murki kwiatowe, ogród, projekt, rośliny, skarpy, umocnienia,

DrukujUrządzanie ogrodu


SKARPY, PAGÓRKI, NASYPY

Jeśli jesteś właścicielem działki o nierównym , pagórkowatym terenie - masz szczęście. Takie urozmaicenia terenu są polem możliwości i tylko proszą się o ich ciekawe wykorzystanie. Jeśli, natomiast Twoja działka jest zupełnie płaska, możesz to zmienić poprzez usypanie skarpy.

 


Pomysły
Pagórek w Twoim ogródku może wyglądać interesująco, wystarczy tylko kilka urozmaiceń. Można wokół niego ułożyć ścieżki, stworzyć punkty widokowe, zbudować ogródek skalny lub nawet poprowadzić strumyki.

 


Gdzie i jak umieścić skarpę


Gdzie?


1. Można usypać skarpę w formie wału wokół domu. Będzie to stanowić pewnego rodzaju parawan między ruchliwą ulicą, a domem.
2. Można zrobić wykop w miejscu, gdzie później zrobimy taras.
3. Wykopy są bardzo ważne przy budowie wjazdu do garażu w piwnicy.
4. Wzniesienia nie powinny mieć regularnych kształtów, ponieważ będą wyglądać sztucznie. Trzeba się postarać aby wszystko wyglądało jak najbardziej naturalnie.
5. Trzeba odpowiednio dobrać rośliny. Te które rosną szybciej i są większe można posadzić dalej, natomiast na pierwszym planie powinny rosnąć rośliny niższe.
6. Skarpy wyglądają dobrze w towarzystwie drewna i kamienia, a także takich dodatków do ogrodu jak siedziska czy pergole.


Jak?


1. Aby uformować nasyp należy zgromadzić dużo ziemi. Może to być ta, która została z wykopów pod fundamenty domu. Jednak trzeba pamiętać, że ziemi może braknąć, więc trzeba będzie ją dowieźć.
2. Trzeba liczyć się z tym, że skarpa po jakimś czasie osiądzie, więc warto zrobić pagórek nieco wyższym , aby potem nie był za niski.

 


Umocnienia

Każda skarpa, mniejsza, czy większa wymaga umocnienia, aby się zbyt nie osuwała . Jeśli nachylenie skarpy jest niewielkie wystarczy je tylko w odpowiedni sposób wyprofilować i obłożyć kamieniami. To powinno zapobiec osuwaniu się nasypu. Tak to wygląda przy małych nachyleniach, jednak jeśli nachylenie przekracza 30% potrzebna jest trwała konstrukcja, która umocni wzniesienie. Często wystarczy zwykły murek kwiatowy lub mur oporowy.


Gorsza jest sytuacja kiedy skarpa jest wysoka. Wtedy zwykłe murki nie wystarczą, ponieważ taki nasyp trzeba umocnić ścianami oporowymi - najczęściej konstrukcji żelbetowej, które musi zaprojektować, po dokonaniu wszelkich możliwych obliczeń, konstruktor z uprawnieniami.


Jeśli chcemy zbudować mur oporowy, który będzie się mieścić na obrzeżach działki, przede wszystkim trzeba to uzgodnić z sąsiadem. Jeśli natomiast nie mamy sąsiada, a nasza działka przylega do jakiegoś terenu publicznego np. drogi czy parku, konieczne jest dostosowanie wyglądu ogrodzenia do otoczenia i miejscowych wymogów. Jeśli ogrodzenie nie przekroczy wysokością 2 m wystarczy zgłosić projekt budowy do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego. Jeśli jednak przekroczy wysokością 2 m, wtedy trzeba mieć pozwolenie na budowę.

 


Wygląd
Bardzo dobrze jeśli murki oporowe i kwiatowe pasują do elewacji lub ogrodzenia, a także do elementów dodatkowych takich jak meble ogrodowe. Jeśli chcemy aby wszystko się płynnie ze sobą komponowało należy wykorzystywać do wykonania murków z kamieni, które łatwo znaleźć w okolicy. Nie należy, natomiast mieszać różnego rodzaju kamieni, ponieważ będzie to wyglądać sztucznie.

 


Stabilizacja skarp

Skarpy najlepiej ustabilizować kamieniami polnymi o różnych kształtach i krawędziach. Jeśli będą odpowiednio wbite (należy je układać schodkowo) w ziemię zapobiegną wywiewaniu ziemi ze szczelin między nimi. Jest to najprostszy sposób do ustabilizowania wzniesień o nachyleniu do 30%. Kamienie powinny być rozłożone nierówno, tak aby wyglądały naturalnie. Kolejnym krokiem jest zasadzenie roślin okrywowych i krzewów. Całość tworzy bardzo ładny widok i oprócz tego zapobiega erozji skarpy.

 


Jak powinien wyglądać suchy murek kwiatowy
Skarpy, których nachylenie nie przekracza 30% i nie są wyższe niż 50 cm można prosto zabezpieczyć suchym murkiem. Suchy murek wygląda bardzo ładnie. Są to płaskie kamienie układane jeden na drugim (nie trzeba do tego fundamentu ani żadnego spoiwa). Aby wykonać suchy murek nie wolno stosować otoczaków, ponieważ taki kamień musi mieć przynajmniej jedną prostą ścianę.

 


Murek kwiatowy, to jednak jak sama nazwa wskazuje kwiaty, więc między kamienie sadzimy rośliny przeznaczone specjalnie do takich wzniesień. Mogą to być, nie wyższe niż 30 cm, byliny rabatowe.Trzeba zwrócić uwagę na to w jaką stronę jest ustawione wzniesienie ponieważ różne rośliny mają różne wymagania dotyczące nasłonecznienia. Byliny skalne najlepiej sadzić na stronach południowych i południowo - wschodnich, a byliny ciepłolubne na stronach zachodnich i północno - zachodnich.
Rośliny można posadzić podczas budowania suchego muru albo zostawić to na później, tylko że wtedy trzeba pamiętać o zostawieniu szczelin między kamieniami, aby później móc je wypełnić ziemią i bylinami. Jeżeli skarpa jest większa, należy połączyć kamienie gliną, aby zapobiec osuwaniu się wzniesienia. Mury wyższe niż 50 cm należy postawić na wcześniej ubitym żwirze o grubości ok. 20 - 30 cm. Jednak jeśli skarpa przewyższa 70 cm nie należy jej umacniać suchym murkiem.

 

Przykłady najlepszych roślin do obsadzania skarp
Byliny na słońce . Rozchodniki
. Rojniki
. Gęsiówka
 
Byliny ciepłolubne . Kopytnik pospolity
. Jasnota plamista
. Gajowiec żółty
 
Krzewinki okrywowe i pnącza . Trzmielina Fortunea
. Barwinek
. Bluszcz pospolity
 
Krzewy liściaste . Irga pozioma
. Irga rozkrzewiona
. Berberys
 
Krzewy iglaste . Jałowiec pospolity
. Jałowiec łuskany
. Kosodrzewina
 

 

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj