Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Remonty i wykończenia  >  Inne  >  SAUNA NA CO DZIEŃ

Słowa kluczowe: dom, łazienka, mieszkanie, sauna,

DrukujInne


SAUNA NA CO DZIEŃ

 

W dzisiejszych czasach posiadanie sauny w domowym zaciszu nie jest sprawą bynajmniej abstrakcyjną. Coraz więcej osób decyduje się na jej budowę. Nic w tym dziwnego. Już starożytni poznali się na cudownych odprężających i leczniczych właściwościach wylegiwania się w gorących oparach. W Finlandii praktycznie każdy Fin ma regularny kontakt z sauną. U niejednego stanowi ona w domu tradycyjne pomieszczenie.

 

Wiadomo, wygląd sauny zdążył się zmienić przez setki lat, a jej ogrzewanie możliwe jest dzięki zastosowaniu pieca elektrycznego. Pomimo to, "serce łaźni" pozostało niezmienne: drewniane ławki, rozgrzane kamienie, czerpaki.

 

Rodzaje saun wyróżniamy w zależności od warunków jakie panują w ich wnętrzu:
. sucha/fińska (85 -120° C),
. mokra (75 -90° C),
. parowa/łaźnia rzymska (45 - 60°C),
. parowo-ziołowa (jak wyżej z wykorzystaniem ziół do aromaterapii)

 

Obecnie posiadanie sauny nie należy do kwestii luksusowych, gdyż coraz większa część społeczeństwa może sobie na nią pozwolić. A nawet samodzielnie wybudować. Na rynku jest dostępnych wiele zestawów do samodzielnego montażu, które można zainstalować nawet w ciągu kilku dni. Zawierają prostą instrukcję oraz wszystkie niezbędne elementy: szkielet, izolację, listwy montażowe, panele wykończeniowe, a nawet gwoździe i śruby. Oczywiście w dalszym ciągu najpopularniejsze jest wezwanie profesjonalnej ekipy budowlanej. W tym wypadku trzeba liczyć się z wyższymi kosztami, ale w zamian otrzymamy gwarancję jakości. Coraz większym zainteresowaniem zamiast tradycyjnej sauny, mogą się poszczycić kabiny typu Infrared.

Sauna Infrared, inaczej mówiąc, kabina na podczerwień, jako źródło ciepła stosuje promienniki podczerwieni. Emitowane ciepło w temperaturze 60-80° C wnika w głąb ciała. Ponadto różni się od sauny parowej faktem, że osoba z niej korzystająca ogrzewa się z góry w dół. Kabina wymaga również zdecydowanie mniej miejsca, niż sauna tradycyjna, dzięki czemu korzystać z niej mogą osoby, których metraż nie umożliwiłby instalacji tradycyjnej sauny.

 

Jak zatem widać, rynek daje nam pole do popisu w montażu oraz wyborze rodzaju domowej sauny. Jest to pocieszające z faktu, że obecnie za całkiem przyzwoite pieniądze możemy pozwolić sobie na odrobinę antycznego, lub jak kto woli skandynawskiego luksusu.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj