Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Okna i drzwi  >  OKNO NA PODDASZU

Słowa kluczowe: dach, okno, poddasze,

DrukujOkna i drzwi


OKNO NA PODDASZU


Wykorzystując na cele mieszkalne poddasze, dobrze jest pomyśleć o odpowiednim doborze i rozmieszczeniu okien połaciowych. Dają one około 40% więcej światła niż tradycyjne okna o tej samej powierzchni, dzięki innemu kątowi padania.


KONSTRUKCJA
Ze względu na szczególne narażenie na oddziaływanie warunków atmosferycznych, okna połaciowe muszą mieć podwyższoną odporność na uderzenia i obciążenia. Najczęściej stosuje się do ich produkcji szyby zespolone - zewnętrzna szyba jest wzmacniana folią, lub wykonywana ze szkła hartowanego.

 

MONTAŻ
Okno połaciowe w dachu o spadku 45° powinno mieć wysokość co najmniej 100 cm. Okna połaciowe muszą być wyjątkowo dokładnie zamontowane. Należy je tak osadzić i uszczelnić, aby nie przepuszczały wody spływającej po dachu. Stosuje się w tym celu kołnierze uszczelniające i blachy osłonowe (aluminium, blachy tytanowo-cynkowe, miedziane).

 

Okna połaciowe zwykle nie są otwierane standardowo, tak jak pionowe.
Mogą być:

  • Obrotowe (oś w połowie wysokości),
  • Obrotowe wysokoosiowe (oś na wysokości 2/3 skrzydła), dodatkowo może być rozsuwane,
  • Uchylne - otwiera się u dołu,
  • Obrotowo-uchylne,
  • Rozwierane - jak tradycyjne, otwierane na zewnątrz,
  • Kolankowe - łączą okno pionowe z połaciowym, montowane w ścianie kolankowej,
  • Nierozwierane-lukarna.

 

ROZMIESZCZENIE
Powierzchnia okna w świetle ościeżnicy w wnętrzach mieszkalnych powinna wynosić 10-12% powierzchni podłogi. Dolna krawędź znajduje się zwykle na wysokości 100-120 cm. Należy dopasować je do pomieszczeń i aranżacji wnętrz. Przemyśleć ile światła będzie potrzebne w pomieszczeniach, w jakich miejscach więcej itd. Więcej światła da kilka mniejszych okien niż jedno duże. Im mniejszy kąt nachylenia okna, tym dłuższe powinno być.

Wstawienie okna zależy od tego na co się dokładnie zdecydujemy. Lukarna powiększa przestrzeń użytkową pomieszczenia, ale im ma głębszą wnękę, tym słabiej je doświetla. Najlepiej, aby szerokość całej lukarny była większa niż połowa szerokości pomieszczenia. Dzięki temu doświetlimy odpowiednio poddasze. Wielkość i rozmieszczenie samych okien we wnęce powinno być dopasowane do tych na elewacji. Nie jest dobrym pomysłem umieszczać większej ilości lukarn na jednej połaci dachu. Podczas zimy może to bowiem doprowadzić do zalegania śniegu między ich ściankami, co w efekcie doprowadzi do zawilgocenia konstrukcji i dodatkowego obciążenia dachu. Zamiast lukarn można zamontować okna dachowe. Są łatwe w montażu, nie wymagają ingerencji w konstrukcję więźby dachowej, poza tym świetnie doświetlą poddasze. Aby zmaksymalizować doświetlenie górna płaszczyzna wnęki okiennej powinna być równoległa do podłogi a dolna - prostopadła. Dzięki temu zwiększymy ilość światła dostającego się do pomieszczenia. Można zamontować kilka okien połaciowych obok siebie, lecz (podobnie jak przy lukarnach) nie jest to wskazane. Okna, chociaż mają świetną izolacyjność termiczną, to i tak ucieka przez nie kilkakrotnie więcej ciepła niż przez ścianę czy dach.


 

Jeśli chcemy umieścić okno w trudnodostępnym miejscu, to dobrze zainwestować w system sterowania. Można wtedy zamykać i otwierać okna, ale również sterować roletami czy żaluzjami.
Okna połaciowe są produkowane rozmiarach dopasowanych do powszechnie stosownych odstępów między krokwiami.
Jeśli zmienia się decyzję ułożenia okien w trakcie budowy, albo planuje wstawić lukarnę w dach domu już użytkowanego, trzeba uzyskać nowe pozwolenie na budowę - na podstawie odpowiednio zmodyfikowanego projektu.





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj