Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Wykonanie izolacji  >  OCIEPLAMY PODDASZE

Słowa kluczowe: ciepło, izolacja, ocieplenie, ogrzewanie, poddasze, strych,

DrukujWykonanie izolacji


OCIEPLAMY PODDASZE

 

Adaptacja nieogrzewanego dotychczas strychu na cele mieszkalne wymaga ocieplenia połaci dachowej. Nie można przy tym zapomnieć o zapewnieniu możliwości odprowadzenia pary wodnej, co wymaga ułożenia membrany paroprzepuszczalnej i wentylacji podpokryciowej.

 

Gdy modernizacja połączona będzie z wymianą pokrycia dachowego nie sprawi to większych kłopotów - niezbędną folię paroprzepuszczalną ułożymy od strony zewnętrznej, bezpośrednio na krokwiach, a kontrłaty utworzą pustkę wentylacyjną. Jeśli prace ograniczymy jedynie do ocieplenia, to folię musimy zamontować od wewnątrz.

 


Folia i wentylacja

Paroprzepuszczalna folia dachowa pełni podwójną funkcję - umożliwia "osuszanie" ocieplenia i jednocześnie zabezpiecza przed jego zawilgoceniem w razie przecieku pokrycia, skapywania skroplin. Mikroporowata struktura zapewnia jednokierunkowy przepływ pary wodnej, a uniemożliwia wnikanie wody od drugiej strony. Stosowane przy ociepleniach folie powinny charakteryzować się paroprzepuszczalnością powyżej 2000 g/ m2 dobę.

 

Uwaga: Nad folią zawsze musi być pustka wentylacyjna, która umożliwi przepływ powietrza - od okapu do kalenicy - dzięki czemu wilgoć nie będzie zbierać się pod pokryciem.

 


Jak to zrobić
Ocieplenie rozpoczynamy od zamocowania folii paroprzepuszczalnej do boków krokwi . Przybijamy ją odległości ok. 3 cm od ich górnej krawędzi, poprzez listewki o przekroju 2 x 3 cm, które jednocześnie umożliwiają jej naciągnięcie. Mocowanie rozpoczynamy od kalenicy (od najwyższego miejsca), aby uzyskać właściwy kierunek zakładów o szerokości przynajmniej 10 cm. Uwaga. Trzeba zwrócić uwagę na ułożenie folii właściwą stroną - z reguły stronę z napisami kierujemy na zewnątrz. Jeśli istniejący dach pokryty jest pełnym deskowaniem, wzdłuż kalenicy należy wyciąć w deskach szczelinę wentylacyjną szerokości 3-4 cm, co umożliwi cyrkulację powietrza nad powierzchnią folii.

 

Uwaga: W ściance kolankowej należy wywiercić otwory umożliwiające napływ powietrza w przestrzeń nad folią paroprzepuszczalną, gdy ścianka ta szczelnie przylega do dachu.

 

Jako ocieplenie wykorzystujemy wełnę mineralną o grubości przynajmniej 20 cm Tak gruby materiał ociepleniowy nie zawsze mieści się w wysokości krokwi i wtedy zazwyczaj układamy go dwuwarstwowo. Wymaga to zamontowania dodatkowej konstrukcji, do której można będzie przymocować pokrycie skosów poddasza - najczęściej wykorzystuje się system profili stalowych przystosowanych do mocowania płyt gipsowo-kartonowych.
W przypadku innego wykończenia można też zamontować ruszt drewniany umożliwiający ułożenie np. boazerii drewnianej. W każdym przypadku konieczne jest zabezpieczenie ocieplenia przed wnikaniem pary wodnej przenikającej z pomieszczenia - rolę taką pełni folia paroszczelna mocowana do stelaża pod warstwą płyt g-k lub boazerią.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj