Słowa kluczowe: aluminium, drewno, logi, oranżeria, szklarnia, taras,

DrukujUrządzanie ogrodu


KONSTRUKCJA ORANŻERII

Ogród zimowy, oranżerię czy oszkloną werandę można coraz częściej spotkać jako dodatek do domu jednorodzinnego, biurowca czy kawiarni. Choć różnią się nazwami, w zasadzie pełnią podobną funkcję - miejsca, gdzie o każdej porze roku można zrelaksować się w otoczeniu zieleni korzystając z naturalnego oświetlenia.

 

Firmy wyspecjalizowane w budowie oranżerii oferują systemowe rozwiązania konstrukcyjne bazujące na profilach z PCW, aluminium lub drewna. Popularne niegdyś konstrukcje stalowe wykonywane są obecnie rzadko i to jedynie w bardzo dużych obiektach.


Konstrukcje z profili PCW wykorzystują często typowe rozwiązania stosowane w stolarce okiennej uzupełnione o dodatkowe elementy, pozwalające na większą swobodę w kształtowaniu bryły obiektu. Metalowe wzmocnienia umieszczone wewnątrz profili zapewniają dostateczną sztywność, jednak rozpiętość poszczególnych segmentów jest ograniczona do 2 - 2,5 m.
W konstrukcjach z PCW stosowane są typowe ramy okienne wyposażone w mechanizmy uchylno-rozwierne lub też przesuwne. Profile te mogą być barwione w masie na kila kolorów oferowanych przez ich producenta, ale częściej stosuje się profile okleinowane, imitujące naturalny rysunek drewna.
Dość duża szerokość profili konstrukcyjnych sprawia, że oranżeria robi wrażenie "ciężkiej" ze stosunkowo małą powierzchnią oszklenia i rozwiązania takie stosowane są głównie w niewielkich oranżeriach przydomowych lub jako zabudowa tarasów, czy logii.

 

Do budowy konstrukcji aluminiowych używa się wyłącznie tzw. ciepłych profili, posiadających wkładkę termoizolacyjną. Poprawia to nie tylko ciepłochronność zabudowy, ale przede wszystkim chroni przed wykraplaniem się pary wodnej. Nietsety znacząco podwyższa koszty zabudowy.
Podobnie jak w konstrukcjach z PCW wykorzystywane są tu również typowe profile okienne, jednak ze względu na podwyższoną sztywność aluminium, można wykonywać z nich segmenty o większej rozpiętości, o płaskiej powierzchni.

 

Konstrukcje drewniane produkowane są z profili specjalnie przystosowanych do takiego zastosowania. Profile te wykonywane są z wyselekcjonowanego drewna klejonego, z drzew iglastych lub egzotycznych. Montaż oszklenia jak też możliwość jego otwierania zapewniają aluminiowe prowadnice. Z profili drewnianych można kształtować nie tylko płaskie elementy zabudowy, ale również łukowe, co korzystnie wpływa na estetykę i funkcjonalność obiektu. Przesuwne elementy zabudowy można podnosić na wysokość do 2 m, co zapewnia pełne otwarcie oranżerii w czasie dobrej pogody.

 


 

SZUKASZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

LUB WYKOŃCZENIOWYCH?

 

 WEJDŹ NA WWW.BUDTRADE.PL

 

ZNAJDZIEMY I PRZYWIEZIEMY CI

WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ!

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj