Słowa kluczowe: CAD, dom, firma, hosting, projekt, serwer,

DrukujIT w budownictwie


HOSTING DLA FIRM BUDOWLANYCH

Kupując firmowy hosting należy wziąć pod uwagę możliwość zarządzania powierzchnią dyskową serwera, jak również transfer rozliczany w skali roku. Obecnie ciężko sobie wyobrazić jakąkolwiek firmę budowlaną działającą bez stabilnego hostingu. Wybór odpowiedniego serwera jest bardzo ważny i z całą pewnością nie powinien być decyzją przypadkową. Wpływa on bowiem na konkurencyjność firmy na rynku budowlanym.

 

Serwer jest miejscem, z którego są pobierane wszystkie elementy strony internetowej danego przedsiębiorstwa. Jest to również miejsce, na którym przechowywana jest poczta elektroniczna pracowników, jak i dokumentacja związana z klientami bądź kontrahentami. Dlatego wybierając odpowiedni serwer powinniśmy zwrócić uwagę na takie elementy jak np.

  • jego powierzchnia dyskowa,
  • transfer danych, liczba domen, które można przekierować na serwer,
  • liczba kont e-mail, które można stworzyć w jego ramach.

 

Opisując te elementy bardziej dokładnie można powiedzieć, że powierzchnia dyskowa określa ilość danych, które można przechowywać na serwerze. W skład owych danych nie wchodzi tylko powierzchnia pamięci wykorzystywana do stron www i baz danych. Musi być również odpowiednia ilość miejsca na konta poczty elektronicznej pracowników firmy. Ważna jest również odpowiednia swoboda jaka powinna być w związku z zarządzaniem przestrzenią dyskową. Chodzi tutaj głównie o możliwość podzielenia przez firmę tej powierzchni samodzielnie. Zwłaszcza, że producenci nie zdają sobie sprawy ile miejsca potrzebuje firma, np. na projekty biur architektonicznych przesyłanych w postaci plików o znacznej wielkości, lub jaka powierzchnia ma być przeznaczona na pocztę elektroniczną. Aby dać możliwość klientom zamieszczania projektu na serwerze firmy, hosting powinien zapewniać możliwość tworzenia nieograniczonej liczby kont FTP. Takie rozwiązanie nie tylko wpływa na współpracę na linii firma-klient, ale przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo wymiany danych.

 

Transferem danych określamy z kolei ich ilość, jaka może zostać przesłana w określonym czasie (najczęściej rozliczany w skali roku). Gdy transfer rozliczany jest miesięcznie istnieje zagrożenie nierównomiernego wykorzystania przesyłu - przez kilka miesięcy w roku transfer będzie przekraczany, a w pozostałych miesiącach z kolei będzie wykorzystywany w minimalnym zakresie. Szybkość przesyłania informacji jest bardzo ważnym parametrem na jaki musimy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego hostingu.

 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE USŁUGODAWCY?

Przy wyborze musimy również zwrócić uwagę czy będzie możliwość przekierowania nieograniczonej liczby domen na serwer. Dlatego firma, przed zakupem serwera, musi ustalić z ilu stron www będzie korzystać, a także ile domen będzie do każdej z tych stron kierować. Przy ograniczeniu do jednej albo dwóch domen (co jest często proponowane przez usługodawców), może to nam wystarczyć na obsługę jednej firmowej strony internetowej. Dla prężnego przedsiębiorstwa to stanowczo za mało, a przy chęci stworzenia następnych stron www, trzeba będzie zakupić osobny hosting. Narazi to firmę na dodatkowe i niepotrzebne koszta. Liczba kont pocztowych przypisanych jednemu serwerowi też nie powinna być ograniczona. Przedsiębiorstwo powinno mieć możliwość dowolnej ich konfiguracji. Zwłaszcza w przypadku zatrudniania nowego pracownika. Nie można przecież dopuścić do takiej sytuacji, że nie będzie się mu dało założyć firmowej poczty, bo serwer jest zajęty.
Najważniejszym kryterium przy wyborze odpowiedniego usługodawcy hostingu jest stabilność serwera. Potrzebne informacje muszą być w każdej chwili dostępne dla pracowników firmy i internautów. Standardem musi być zabezpieczenie serwera programem antywirusowym i antyspamowym. Trzeba również sprawdzić jak często jest wykonywany backup - czyli kopia bezpieczeństwa danych zawartych na serwerze. Można też się dopytać u usługodawcy czy jest możliwość odzyskania danych, np. rok wstecz i ile to może kosztować.

 

 

Przed dokonaniem wpłaty na konto usługodawcy serwera, trzeba się dokładnie zapoznać z warunkami jakie będą obowiązywały podczas trwania okresu abonamentowego zakupionych świadczeń. Oczywiście dokładne zapoznanie się z umową wydaje się wręcz rzeczą naturalną. Trzeba dokładnie przejrzeć wszystkie punkty umowy, tak aby nie przepłacać no i oczywiście, żeby być zadowolonym z usług.
 





Komentarze (3)

Taki ogólny opis nie pasuje do poradnika, powinny być zamieszczone jakieś testy porównawcze czy coś....

Taki ogólny opis nie pasuje do poradnika, powinny być zamieszczone jakieś testy porównawcze czy coś. Ten opis pasuje bardzie do działu przewodnik albo informator ale nie poradnik.

Komentarz z dnia 31.05.2010 r. zamieszczony przez Miły.

odpowiedz

Porównania każdy może zrobić sobie sam - na bieżąco - Internecie informacji dosyć. Zbyt szybko stają...

Porównania każdy może zrobić sobie sam - na bieżąco - Internecie informacji dosyć. Zbyt szybko stają się nieaktualne, aby je umieszczać w poradnikach. Zadaniem poradników jest naprowadzać, informować, doradzić, zapytać, czy na przykład z hostingiem nie byłoby łatwiej?

Komentarz z dnia 11.07.2010 r. zamieszczony przez adek2.

odpowiedz

Wszystko co w tym poradniku napisane to prawda. Są to sprawy konieczne dla każdej firmy w dzisiejszy...

Wszystko co w tym poradniku napisane to prawda. Są to sprawy konieczne dla każdej firmy w dzisiejszych czasach, wymagają jednak również niestety zatrudnienia dodatkowego pracownika, czyli informatyka, a to generuje kolejne koszty.

Komentarz z dnia 23.08.2010 r. zamieszczony przez IcoSieGapisz.

odpowiedz

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj