Słowa kluczowe: funkcjonalność, projekt, taras,

DrukujProjekt domu


FUNKCJONALNE POMIESZCZENIA

 

Na etapie projektowania domu bardzo ważne jest myślenie przyszłościowe. Należy sięgnąć wyobraźnią w przyszłe mieszkanie w domu i przewidzieć oraz rozplanować w nim wszelkie pomieszczenia i elementy niezbędne do zapewnienia nam komfortu.

 

Zapotrzebowanie na takie miejsca jak pokoje, łazienki, kuchnia jest dosyć oczywiste, choć i tu ważne jest patrzenie w przyszłość. Mianowicie od ewentualnych planów powiększenia rodziny czy zwyczajów przyjmowania gości.

 

 

POTRZEBY
Poza uwzględnieniem tradycyjnych pomieszczeń warto się zastanowić nad naszym zapotrzebowaniem na miejsca użytkowe. Pomocne może okazać się zadanie sobie kilku pytań:

  • Czy nie ułatwiła bym nam życia spiżarnia, pralnia?
  • Czy kobiety nie uszczęśliwiłoby osobne pomieszczenie na garderobę, a mężczyzny pomieszczenie do majsterkowania?
  • Czy w związku z wybranym instalacjami nie będzie potrzebna kotłownia?
  • Czy w znacznym stopniu nie ubogaciłby naszego domu taras lub weranda?


 

DOBRY MOMENT
Wszystkie te elementy muszą być bardzo precyzyjnie określone już na etapie projektu domu. Można oczywiście dobudować je później, ale wiąże się to z dodatkowymi komplikacjami i kosztami. Projekt domu jest zdecydowanie najkorzystniejszym momentem na takie decyzje. Te pozornie nieistotne miejsca mają wpływ na wiele innych, np. decyzja o tarasie ma wpływ na kształt i wielkość ogrodu, rozmieszczenie okien oraz wejść do domu i na posesję. Przy komfortowym używaniu tarasu duże znaczenie ma jego położenie względem stron świata, a dobudowa tarasu do gotowego domu już na wielkie manewry w tej kwestii nie pozwala.


 

FUNKCJONALNOŚĆ
Taras jest związany z wypoczynkiem natomiast pozostałe "dodatkowe" pomieszczenia w domu związane są z podwyższaniem jego funkcjonalności. Pomoże w takim rozmieszczeniu mebli sprzętów, że nie będziemy się na nie natykać na każdym kroku. Między innymi pralka będzie w pralni, a nie w łazience, wiadra i mopy w pomieszczeniu gospodarczym a nie w kuchni, męskie narzędzia nie będą się pałętać po całym domu, ale będą miały specjalne pomieszczenie techniczne. Wygodny jest również schowek na sprzęty nie używane regularnie, np. na narty używane tylko zimą, czy kosiarkę używaną tylko latem.
Na tym etapie należy również zastanowić się czy chcemy dom podpiwniczony ,czy wolimy dom bez piwnic. W tym drugim przypadku należy pomyśleć o rozwiązaniach rekompensujących przestrzeń piwnic. Jeśli zdecydujemy się na dom podpiwniczony to przestrzeń piwnicy można wykorzystać właśnie na te funkcjonalne pomieszczenia, dodatkowo możemy tu zaaranżować siłownię, saunę czy garaż.
 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj