Słowa kluczowe: aranżacja wnętrz, bukowina, czereśnia, drewno, drzwi, fornirowanie, meble, meble dębowe, orzech,

DrukujAranżacje wnętrz


DREWNO W BRANŻY MEBLARSKIEJ


Zakup mebli wydaje się prosty. Wchodzimy do sklepu, oglądamy i wybieramy te, które najlepiej przypadną nam do gustu. Jednak walory estetyczne nie powinny być tu jedynym czynnikiem decydującym. Materiał i wykonanie mają wpływ na jakość i długość użytkowania. Nie każdy mebel, który wygląda na drewniany jest takim.


Jakość i przydatność drewna zależy od jego trwałości i łatwości obróbki. Najcenniejsze są rodzaje najbardziej elastyczne, które nie pękają, nie odkształcają się. Pamiętajmy, jeśli mebel ma nam służyć przez długi czas, to musi się charakteryzować wysoką jakością.

Wykorzystywane gatunki
Bukowina jest nietrwała, dlatego wymaga stałej impregnacji. Czereśnia ma piękny, odcień. Orzech ma wyraźnie zarysowane słoje, co nadaje mu subtelnego uroku. Z kolei drewno dębowe, jeśli jest przed obróbką dobrze wysuszone, to jest najtrwalsze. Z czasem czarnieje.
Trwalsze, ale i droższe od naszego rodzimego dębu, są gatunki egzotyczne. Na przykład afrykańskie wenge, merbau czy iroko. Mają ciekawe kolory, dzięki czemu świetnie nadaje się na meble dekoracyjne. Odporność na wilgoć i wodę cechuje jodłę i sosnę. Bardzo wytrzymały jest modrzew i buk (który jednak mogą łato zniszczyć owady).

 

Fornirowanie
Jeśli uznamy, że wenge jest za drogie na naszą kieszeń, możemy zakupić meble fornirowane, czyli popularne wyroby ze sklejki. Fornirowanie polega na pokrywaniu materiału, najczęściej drewnianego lub drewnopodobnego (obecnie przeważnie pilśniowa płyta), warstwą drewna o wyższej jakości - forniru. Zabieg ten, przy niskim koszcie pozwala osiągnąć efekt estetyczny, jak przy litym drewnie. Niestety tylko estetyczny - właściwości wytrzymałościowe nie idą w parze z fornirem. Najważniejsze przy wyborze mebli fornirowanych jest to, żebyśmy zwracali uwagę na jakość. Sprawdzajmy czy pod warstwą forniru nie ma pęcherzyków powietrza, bo mogą one powodować odklejanie się materiału. Naklejanie arkuszy na płytę pilśniową jest bardzo pracochłonne i wymaga dużej precyzji, dlatego nie raz mogą zdarzyć się błędy. Zwracajmy więc na to uwagę. Starannie wykonane meble fornirowane są bardzo ładne i eleganckie, do tego są bardzo proste w utrzymaniu.

 

Wniosek jest taki, że jeśli chcemy mieć meble efektowne i służące przez długi czas, to niestety musimy zainwestować. Jeśli postawimy na niższą cenę, to jakość pozostawi wiele do życzenia. Ponadto każdy element drewniany wymaga odpowiedniej, regularnej pielęgnacji. Jest konieczna, aby czas i warunki otoczenia nie odbiły na drewnie swojego piętna.
 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj