Słowa kluczowe: dom, feng shui, łazienka, projekt, żywioły,

DrukujŁazienka


ARANŻACJA ŁAZIENKI NA ZASADACH FENG SHUI

Feng Shui jest starożytną sztuką kształtowania wnętrza, tak aby wywierało jak najkorzystniejszy wpływ na człowieka w różnych stadiach życia. Pomieszczenie przygotowane na zasadach filozofii wschodu ma zapewniać relaks, regenerację sił, a dodatkowo być miejscem przepełnionym witalną energią. Każde pomieszczenie można przygotować na zasadach Feng Shui, również łazienkę.

 

 

Umiejscowienie łazienki

Łazienka, jako miejsce usytuowania jednego z najważniejszych żywiołów - wody, jest niezwykle istotnym pomieszczeniem w każdym domu. Temat łazienki w kulturze wschodu jest jednak wstydliwy. Mówi ona, iż łazienka powinna być ukryta przed wzrokiem gości. Dlatego też podczas jej planowania powinno się przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • łazienka nie powinna być wyeksponowana,
  • jej wnętrze nie powinno być widoczne z wejścia do domu,
  • powinna znajdować się z dala od pomieszczeń, w których często przebywają domownicy, np. kuchni, sypialni, czy pokoju gościnnego,
  • w łazience na piętrze nie powinno się umieszczać toalety nad wejściem głównym do domu.

 

Uwaga!

Najlepsza na umiejscowienie łazienki jest tylna cześć domu.

 

 

Drzwi łazienki

Kluczem do zatrzymania szczęścia w domu są drzwi, sprawiają one bowiem, że pozytywna energia nie ucieka z naszego przybytku. Przy ich montowaniu również trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • drzwi wejściowe do łazienki powinny być optycznie ukryte,
  • nie powinny mieć żadnych szyb,
  • nie należy umieszczać drzwi wejściowych i drzwi do łazienki naprzeciwko siebie - jest to najszybsza droga ulatniania się energii Chi.
  • energię tą można dodatkowo zatrzymać w domu montując lustro na zewnętrznej stronie drzwi łazienkowych.

 

 

Kolory w łazience

Łazienka powinna być utrzymana w pastelowych kolorach. Sprzyjający klimat tworzą barwy takie jak, np. jasne odcienie pomarańczy i błękitów, beżu, zieleni lub brązu. Szczególnie zaleca się, aby przeważały barwy słońca. Kolory ścian i detali powinno się dobierać w zależności od pożądanej energii. Każdemu żywiołowi odpowiada bowiem inna gama kolorystyczna. Barwy trafnie dobrane do domowników zapewnią im poczucie relaksu i uspokojenia.

 

 

Oświetlenie łazienki

Delikatne kolory ścian powinny być dodatkowo podkreślone punktowym oświetleniem. Najlepiej żeby światło było barwy białej. Dzięki temu powiększymy wizualnie naszą łazienkę. Poza tym oświetlenie punktowe rozjaśni wszystkie ciemne miejsca (zakamarki lub kąty), w których - wg Feng Shui - może ukrywać się negatywna energia.

 

 

Lustra w łazience

W naszej łazience powinno się znaleźć także wielkie lustro. Rozjaśni i optycznie powiększy pomieszczenie, a poza tym stworzy magiczną aurę i zapewni odpowiedni przepływ energii Chi. Nie powinno się umieszczać luster naprzeciwko siebie. Powoduje to bowiem niepotrzebne zawirowania energii, które skutkują poczuciem niepokoju i zmęczenia.

 

 

Porządek w łazience

Wszystko w tym pomieszczeniu musi się znaleźć na z góry zaplanowanym miejscu. Nawet drobne przedmioty powinny znajdować się w specjalnie do tego celu przeznaczonych szafkach czy pudełkach. Kosmetyki i sprzęt taki jak suszarka czy lokówka, nie mogą leżeć na wierzchu!

  

 

Rośliny w łazience

Znawcy Feng Shui radzą, aby użyć roślin jako elementów dopełniających wnętrze. Rośliny pozwolą nam zamknąć cykl, a dzięki temu zatrzymamy pożądane Chi we wnętrzu pomieszczenia. Świetnie do tego celu nadają się, np. storczyki czy bluszcze.

 


Warto wiedzieć!

W łazience powinny zawierać się wszystkie cztery żywioły:

 Wiatr - światło, kolory,

Woda - wanna, zlew,

Ogień - świece,

Ziemia - rośliny, ozdobne kamienie.

 


Dalekowschodnie zasady aranżacji łazienki są bardzo restrykcyjne, ale pamiętajmy zawsze o tym żeby traktować Feng Shui jako zabawę i dostosowywać zasady filozofii do własnych wizji dekoratorskich.

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj